Kada nustosime apie GPAIS kalbėti netiesą?

GPAIS sistema

Aplinkos ministerija (AM) tikina, kad Vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema (GPAIS) veikia sklandžiai ir tik neskaidriai veiklą vykdančios įmonės kelia triukšmą dėl sistemos. Verslo atstovai atkerta, kad problemų dėl sklandaus sistemos veikimo dar apstu. Kuri iš šių abiejų pusių yra teisi ir ko laukti metų pabaigoje?

GPAIS idėja

Siekia didesnio atliekų sektoriaus skaidrumo. Pavykus ištraukti verslą iš šešėlio turėtume kur kas didesnį sutvarkomų atliekų kiekį, pagerėtų konkurencinė aplinka. Deja, kol kas GPAIS tik didina administracinę naštą verslui dėl jos sudėtingumo ir kitų trukdžių bei dar labiau stumia įmones į šešėlį. Taigi, kokios bėdos dėl GPAIS užgulė Aplinkos ministeriją ir verslą?

GPAIS problemos

Didesnė dalis paprastų funkcijų, pavyzdžiui, atliekų turėtojo perdavimas atliekų tvarkytojui ar atliekų perdavimas iš tvarkytojo kitam tvarkytojui, turint tvarkingus atnaujintus leidimus, GPAIS veikia.

Verslui didelių problemų kyla tuomet, kai susiduriame su importo-eksporto moduliais, duomenų integracijos, komunikacijos ir mokymų klausimais. Pasiremkime skaičiais, kokių rezultatų pavyko pasiekti nuo GPAIS starto 2018 metų sausio pradžios.

Aplinkos ministerija skelbė, kad GPAIS naudosis mažiausiai 25 tūkst. įmonių Lietuvoje, nors manoma, kad šioje sistemoje turėtų dalyvauti mažiausiai dukart daugiau įmonių, jei turime tikslą – ištraukti verslą iš šešėlio. Ministerija duomenų, kiek ūkio subjektų realiai veda apskaitą apie pakuočių ir gaminių atliekas GPAIS, neskelbia, išskyrus tai, kad praėjus pusmečiui po sistemos paleidimo integracines sąsajas, t. y. galimybę automatizuoti ūkio subjektų duomenų teikimą į GPAIS, šių metų birželio pabaigoje buvo susikūrę tik daugiau kaip 30 verslo subjektų. Tai reiškia, kad po pusmečio nuo GPAIS paleidimo net 99,88 proc. įmonių (skaičiuojant nuo laukiamų 25 tūkst.) neturėjo integracinių sąsajų, net jei tai įmonių veikloje yra būtina.

Plačiau apie tai skaitykite aplinkos apsaugos konsultacijų bendrovės „Biosistema“ direktoriaus Povilo Baltusevičiaus komentare žiniasklaidoje: https://www.delfi.lt/