ORO TARŠOS VALDYMAS 2025 M.: KAIP VYKDYTI TARŠOS MONITORINGĄ? AR YRA AKREDITUOTŲ LABORATORIJŲ?

ORO TARŠOS VALDYMAS 2025 M.: KAIP VYKDYTI TARŠOS MONITORINGĄ? AR YRA AKREDITUOTŲ LABORATORIJŲ?

ŽINIOMIS DALINASI

ŽIVILĖ BINGELYTĖ

UAB „Biosistema“ aplinkosaugos specialistų grupės vadovė, turinti didelę praktinę darbo su GPAIS patirtį. Savo darbe nuolatos apmoko naujus specialistus darbui su GPAIS bei įmonių atstovavimui valstybinių aplinkosauginių patikrinimų metu. Vilniaus Gedimino technikos universitete įgijusi aplinkos inžinerijos magistro laipsnį.

SANDRA GERDVILIENĖ

Lektorė yra aplinkos apsaugos konsultacijas teikiančios įmonės UAB „Biosistema“ vadovo pavaduotoja, turinti Vilniaus Gedimino technikos universitete įgytą aplinkos inžinerijos magistro kvalifikacijos laipsnį. Ūkinei veiklai įteisinti ir vykdyti privalomų aplinkosaugos dokumentų rengimo, verslo konsultavimo aplinkos apsaugos teisės klausimais patirtis – dvylika metų.

APIE SEMINARĄ

Veiklos vykdytojai, eksploatuojantys oro taršos šaltinius, susiduria su daugybe svarbių reikalavimų: leidimo išmesti teršalus gavimas, teršalų inventorizavimas, taršos šaltinių ženklinimas, teršalų matavimo vietų įrengimas ir jų laboratorinė kontrolė, apskaita, mokesčiai už aplinkos teršimą ir kt. Šie reikalavimai nuolat keičiasi ir griežtėja:

  • Nuo 2025 metų oro teršalų monitoringą pagal patvirtintas programas galės vykdyti tik tos laboratorijos, kurios bus akredituotos kaip atitinkančios standartą LST EN ISO/IEC 17025. Kiek yra tokių laboratorijų? Ar yra iš ko rinktis?
  • Teisės aktai vis keičiami, veiklos vykdytojai įpareigoti atnaujinti Taršos leidimų sąlygas (pirmas terminas – iki 2025 metų) bei pagal naujausius reikalavimus įrengti teršalų matavimo vietas. Kaip tai padaryti teisingai?
  • Nuo 2024 metų įsigalioja nauji aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės reikalavimai. Išplečiami valstybinių aplinkosauginių patikrinimų klausimynai, tikslinama administracinė atsakomybė už aplinkosauginius pažeidimus. Tačiau ar visada už pažeidimus bus taikomos baudos? Kaip vertinami mažareikšmiai pažeidimai?
  • Vadovaujantis naujausiais reikalavimais, veikla gali būti sustabdyta bent 3 kartus per 12 mėnesių nustačius Leidimo sąlygų pažeidimus (pvz., viršijus oro taršos normatyvus) ar leidimo sąlygų pažeidimo nepašalinus 6 mėnesius. Kokiais atvejais stabdoma įrenginio veikla?
  • Ar žinote, kas privalo atlikti aplinkos oro teršalų inventorizaciją? Kokie reikalavimai taikomi kilnojamiesiems kurą deginantiems įrenginiams? Taip pat svarbu žinoti minimalius reikalavimus dulkėtumui mažinti laikant, kraunant, vežant palaidas kietąsias medžiagas.
  • Ar visiems privaloma teršalų, išmetamų į aplinkos orą, apskaita? Kiek iš viso yra metinių oro taršos ataskaitų ir iki kada jas privaloma pateikti? Kaip teisingai deklaruoti mokestį už aplinkos teršimą iš stacionarių ir iš mobilių taršos šaltinių?
  • Pastaraisiais metais buvo atnaujinti svarbūs teisės aktai, įskaitant Aplinkos oro apsaugos, Aplinkos apsaugos ir Aplinkos monitoringo įstatymus, taisykles dėl ūkio subjektų patikrinimų ir taršos leidimų, aplinkos oro užterštumo normas, reikalavimus stacionarių taršos šaltinių teršalų matavimams, mokesčių už aplinkos teršimą apskaičiavimo ir deklaravimo tvarką bei kitus susijusius teisės aktus.

Seminare aptarsime, kaip valdyti rizikas versle ir sklandžiai vykdyti ūkinę veiklą, nepažeidžiant naujausių aplinkosaugos reikalavimų. Išsiaiškinsime, kaip pasiruošti 2024 – 2025 metų pokyčiams ir efektyviai valdyti oro taršą, laikantis visų teisinių reikalavimų.

TEMOS

  1. Teršalų, išmetamų į aplinkos orą, monitoringas 2025 metais. Akredituotų laboratorijų sąrašas.
  2. Aplinkos apsaugos valstybinė kontrolė 2024 metais. Atvejai, kada stabdoma įrenginio veikla. Išplėsti valstybinių aplinkosauginių patikrinimų klausimynai. Patikslinta baudžiamoji atsakomybė už aplinkosauginius pažeidimus. Mažareikšmiai pažeidimai – jokios baudos?
  3. Kas privalo atlikti aplinkos oro teršalų inventorizaciją? Kilnojamieji kurą deginantys įrenginiai.
  4. Minimalūs reikalavimai dulkėtumui mažinti laikant, kraunant, vežant palaidas kietąsias medžiagas.
  5. Leidimai teršalų išmetimui į aplinkos orą.
  6. Teršalų, išmetamų į aplinkos orą, monitoringas.
  7. Kaip pagal reikalavimus įrengti oro teršalų matavimo vietas?
  8. Teršalų, išmetamų į aplinkos orą, apskaita. Ar visiems ji privaloma?
  9. Kiek iš viso yra metinių oro taršos ataskaitų ir iki kada jas privaloma pateikti?
  10. Mokesčio už aplinkos teršimą iš stacionarių ir iš mobilių taršos šaltinių deklaravimas.
  11. Rizikų valdymas versle. Kaip sklandžiai vykdyti ūkinę veiklą, nepažeidžiant naujausių aplinkosaugos reikalavimų?

PROGRAMA: 

Seminaro trukmė: 10:00 – 15:45

Registracija: 9:30 – 10:00
Pietų pertrauka: 12:00 – 13:00

Pertrauka: 14:30 – 14:45

DATOS IR VIETA:

2024-09-19, nuotoliniai mokymai/Countline mokymų salė


Papildoma informacija:

Kiekvienas kursų dalyvis gauna seminaro medžiagą ir el. seminaro dalyvio pažymėjimą.


Daugiau informacijos: Oro taršos valdymas. Kaip 2025 metais vykdyti taršos monotoringą? Ar yra akredituotų laboratorijų? (countline.lt)