GPAIS PAKUOTĖMS IŠĖJO ATOSTOGŲ, DUOMENYS KELIAUS Į „EXCEL“ LENTELĘ

GPAIS PAKUOTĖMS IŠĖJO ATOSTOGŲ, DUOMENYS KELIAUS Į „EXCEL“ LENTELĘ

Stabdomas pakuočių apskaitos duomenų už 2022 m. teikimas GPAIS – sistema neįveikia naujų teisės aktuose numatytų pasikeitimų ir bus tobulinama. Tačiau tai nereiškia, kad įmonių buhalteriams ar aplinkosaugininkams pakuočių apskaitos šiemet vesti nebereikia – duomenis teks užfiksuoti, o vėliau suvesti į atnaujintą GPAIS.

„Vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema (GPAIS) nespėja su teisės aktų pakeitimais. Dilema buvo tokia – ar liepti verslui suvedinėti į sistemą duomenis, kurių nėra galimybių suvesti, ar įjungti protingumo kriterijų ir pasakyti įmonėms, kad mes šiuo metu tvarkome sistemą ir kurį laiką neverčiame jūsų daryti tai, ko neįmanoma padaryti“, – VŽ situaciją apibūdina Eimantas Norkūnas, aplinkos ministro patarėjas IT klausimais.

Eimantas Norkūnas, aplinkos ministro patarėjas IT klausimais. Asmeninio albumo nuotr.
VŽ rašė, kad GPAIS nuo pat pradžių buvo galvos skausmas tūkstančių įmonių buhalteriams ir aplinkosaugos specialistams: duomenų įvedimas sudėtingas ir užima galybę laiko, sistema dažnai stringa, neveikia dalis jos funkcijų, duomenų neįmanoma importuoti iš verslo valdymo sistemų, kurias naudoja įmonės, nėra integracijos su kitų valstybinių institucijų e. sistemomis, todėl tuos pačius duomenis reikia suvedinėti kelis kartus ir t. t.
Teikti duomenis GPAIS įmonės yra įpareigotos nuo 2018 m. pradžios, tiesa, iš pradžių dėl sistemos netobulumo tai turėjo daryti ne visa apimtimi, o prisitaikymo prie GPAIS pereinamasis laikotarpis baigėsi 2018 m. gruodį.

Šalina trūkumus
„Nuo GPAIS paleidimo pradžios sistema turėjo trūkumų, kurių metams bėgant ir keičiantis teisės aktams tik daugėjo. Sistema nespėjo prisitaikyti prie pokyčių. Priimamais teisės aktais keičiamos įvairios apskaitos taisyklės, o įvesti tų duomenų į GPAIS negalima, nes sistema neturi tokių funkcionalumų. Sutartis dėl GPAIS palaikymo su rangovu buvo pasibaigusi, todėl nebuvo galimybių sistemos atnaujinti, kad ji atitiktų įvykusius teisinius pasikeitimus“, – apie problemas pasakoja E. Norkūnas.
2021 m. viduryje Aplinkos ministerijoje (AM) buvo suburta komanda, atsakinga tik už GPAIS informacinę sistemą, šiuo metu ieškoma būdų, kaip šias problemas spręsti iš esmės.
„Konkursas jau įvykęs, vasarį tikimės pasirašyti sutartį su rangovu. Kai tik turėsime sutartį ir galėsime pradėti darbus, pirmasis iš prioritetų bus atstatyti visą GPAIS funkcionalumą, kad ji pasivytų visus galiojančius teisės aktus“, – aiškina E. Norkūnas.
Jo teigimu, dėl GPAIS funkcionalumo trūkumų teko priimti sprendimus ir dėl tolerancijos 2021 m. padangų ir alyvų apskaitai. Siekiant išvengti panašių situacijų, sausio viduryje buvo laikinai sustabdytas ir pakuočių apskaitos už 2022 m. vedimas GPAIS priemonėmis.
Planuojama, kad GPAIS trūkumai bus pašalinti 2022 m., bet ne anksčiau kaip antrąjį metų ketvirtį.

Kryptis teisinga
„Tai ir gera, ir mažiau gera žinia“, – naujienas įvertina Povilas Baltusevičius, konsultacijų aplinkos apsaugos klausimais UAB „Biosistema“ direktorius.

Povilas Baltusevičius, konsultacijų aplinkos apsaugos klausimais UAB „Biosistema“ direktorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Anot jo, verslas eilinį kartą susidurs su nepatogumais, nes 2022 m. pakuočių apskaitos ataskaitą iš principo reikės teikti du kartus.
„Teisės aktais yra numatyta atskira tvarka, kaip reikia vesti apskaitą, kai neveikia GPAIS arba kai negali vesti apskaitos GPAIS. Teisiškai ši situacija greičiausiai taip ir būtų taip kvalifikuojama. O tai reiškia, kad reikia daryti praktiškai viską tą patį – tik ne sistemoje, o sąsiuvinyje ar „Excel“ lentelėse. O kai GPAIS bus sutvarkytas ir paleistas, teks papildomai padirbėti ir visa tai sukelti į sistemą“, – aiškina P. Baltusevičius.
Kita vertus, jei naujajai AM komandai pavyks ištaisyti GPAIS klaidas ir šią sistemą iš esmės pagerinti, į priekį bus žengtas didžiulis žingsnis, kuris pagerins verslo gyvenimą, įsitikinęs „Biosistemos“ vadovas.
„Galima pagirti AM, kuri priėmė sprendimą stabtelėti, ištaisyti klaidas ir tik tada vėl kelti verslui reikalavimus. Toks AM požiūris, aktyvi GPAIS komandos komunikacija su verslu, įmonių buhalteriais teikia vilčių, kad anksčiau ar vėliau turėsime funkcionalesnį, geriau veikiantį, verslo poreikius atitinkantį GPAIS darbo lauką“, – viliasi P. Baltusevičius.

Įmonės apskaitos neišvengs
Jis atkreipia dėmesį, kad žinios apie laikiną pakuočių apskaitos duomenų teikimo GPAIS stabdymą verslas neturėtų priimti kaip galimybės išvis nebevesti pakuočių apskaitos.
„Beveik neabejoju, kad kai kurių įmonių buhalteriai šią žinutę klaidingai supras ir lengviau atsidus, nutarę, kad nebereikia vesti pakuočių apskaitos. Tikrai taip nėra – teisės akto dėl apskaitos niekas neatšaukė, inspektoriai turi teisę tokių duomenų pareikalauti“, – pabrėžia „Biosistemos“ vadovas.
E. Norkūnas pabrėžia, kad tolerancijos laikotarpis nereiškia, kad įmonės gali nevesti apskaitos, sumažinti gaminių svorius ar jų kiekį – kontrolė bus vykdoma ir toliau, įmonės ir toliau turi atlikti pakuočių apskaitą, tik duomenų laikinai nereikės teikti į GPAIS.
„Iki sistemos trūkumų pašalinimo 2022 m. visų pakuočių apskaita turi būti vykdoma įmonėje popieriniame arba elektroniniame formate laisva forma. Siekiant užtikrinti patogesnį duomenų pateikimą už praėjusį laikotarpį, bus ieškoma alternatyvių duomenų teikimo būdų“, – nurodo AM.

2021 m. duomenis – į GPAIS
Pakuočių apskaitos 2022 m. GPAIS stabdymas labiausiai susijęs su Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininko ir aplinkos ministro įsakymais pakeistomis kai kurių Mokesčio už aplinkos teršimą deklaracijų formomis ir jų pildymo taisyklėmis. Jomis buvo pakeistas ir pakuočių klasifikatorius: dviženkliai kodai pakeisti į triženklius, metalines pakuotes pakeitė metalinės (juodųjų metalų) ir metalinės (aliuminio), kombinuota (popierinė) ir kombinuota (kita) pakuotės apjungtos į kombinuotą pakuotę.
„Šis klasifikatorius naudojamas ir vykdant pakuočių registraciją bei apskaitą GPAIS, kurioje šiuo metu nėra techninių galimybių jo pakeisti, atsižvelgiant į pasikeitusius teisės akto reikalavimus“, – tinklalapyje gpais.eu nurodo AM.
Praėjusių metų pakuočių apskaitos sąlygos nesikeičia – 2021 m. pakuočių apskaitos metinės ataskaitos turi būti pateiktos GPAIS priemonėmis, sistemoje turi būti atliekami ir 2018–2021 m. pakuočių apskaitos duomenų taisymai.

Straipsnis publikuotas „Verslo žiniose“: https://bit.ly/3H8M3t4